Co to jest skóra?

  Pojawia się dużo artykułów i wypowiedzi ekspertów poświęconych pielęgnacji skóry. Zanim jednak zaczniemy stosować się do licznych wskazówek, warto trochę lepiej poznać budowę i właściwości skóry. Wiedza ta pomoże nam w skutecznym opóźnianiu procesu starzenia się skóry i w świadomym wyborze odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Skóra bowiem wbrew potocznej opinii nie jest wyłącznie tylko "tym, co na zewnątrz ciała".

  Budowa i funkcje skóry

  O niejednolitości skóry możemy się przekonać, obserwując własne ciało. Łatwo zauważyć, że inne właściwości ma ta, która znajduje się na rękach albo piętach, inne natomiast skóra pod pachami, na szyi albo twarzy. Poza tym ludzie różnią się także kolorem skóry, za co odpowiedzialna jest zawarta w niej melanina. I tak osoby o jasnej karnacji będą miały jej zdecydowanie mniej od tych, które posiadają śniadą cerę. Skóra każdego człowieka posiada jednak taką samą budowę i pełni identyczne funkcje, dlatego warto poznać jej właściwości bez względu na wiek, płeć albo karnację.

  Skórę zazwyczaj postrzegamy tylko poprzez jej zewnętrzną warstwę pokrywającą nasze ciało, jaką jest naskórek. Tworzy go zrogowaciały nabłonek, który z czasem zastępowany jest przez coraz to nowe komórki wytwarzane przez skórę właściwą, będącą drugim głównym elementem budowy skóry. W obrębie pierwszej, jak i drugiej warstwy, wyodrębnić można mniejsze, które się na nią składają. Warto jednak lepiej przyjrzeć się budowie skóry właściwej. Otóż składa się ona z włókien tkanki łącznej, w jakiej znajdują się tak ważne dla urody włókna kolagenowe, a te są znacznie wolniej regenerowane niż składowe naskórka. To także miejsce występowania innego, odpowiedzialnego za młody wygląd, składnika – elastyny, dzięki której nasza skóra może się rozciągać i nadal pozostawać jędrna i sprężysta. Skóra właściwa to również warstwa, w której znajdują się gruczoły: łojowy i potowy, mieszek włosowy, a także naczynia krwionośne. Po zapoznaniu się z uproszczonym modelem budowy, należy wskazać funkcje skóry. Każdy z nas bez zastanowienia powie, że skóra chroni nas przed działaniem środowiska zewnętrznego. Łatwo także zauważyć, że to dzięki niej czujemy, a zatem jest pośrednikiem w przekazywaniu bodźców dotykowych. Nie raz także zapewne zwróciliście uwagę, iż wraz z ochłodzeniem na jej powierzchni tworzy się tzw. gęsia skórka – to nic innego jak naturalna termoregulacja. Poza tym skóra bierze udział w gospodarce witaminowej, tłuszczowej i wodnej organizmu.

  Rodzaje skóry twarzy

  Posiadając podstawowe informacje o skórze, należy zwrócić uwagę na jej rodzaje, jakimi zazwyczaj oznaczane są różnego rodzaju kosmetyki. I tak wyróżnić można skórę suchą, tłustą i mieszaną. Pierwsza z nich powstaje na skutek niedoczynności zamieszczonych w skórze właściwej gruczołów łojowych, a z kolei skóra tłusta wiąże się z jego nadmiernym wydzielaniem. Skóra mieszana jest połączeniem dwóch wcześniej wskazanych typów.

  Obok nich wyróżnić można typy skóry, dla których nierzadko tworzone są specjalne linie kosmetyków. Skóra wrażliwa jest bardzo delikatna i agresywnie reaguje na wszelkie zmiany, ponieważ jej system ochronny zazwyczaj jest mocno upośledzony. Drugim typem jest skóra naczynkowa, która charakteryzuje się dużą skłonnością do pękania naczynek i wrażliwością na zmiany temperatury. Ostatnim jest natomiast skóra odwodniona, która zatraciła zdolność zatrzymywania wody, co przyczynia się do szybkiego powstawania zmarszczek, dlatego warto poświęcić czas na jej pielęgnację.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

   

  Hit dnia

  Krem nawilżający to jeden z najpopularniejszych produktów kosmetycznych, którego nie powinno zabraknąć w kosmetyczce żadnej kobiety. Niestety, biorąc pod uwagę ogromną ilość preparatów, trafiają...

  Najczęściej czytane

  Marka Paese stworzyła dwie nowe serie letnich lakierów do paznokci –...
    Sposób czesania się to sprawa indywidualna. Zwykle fryzurę...
  Kiedyś styliści wyznawali zasadę, mówiącą, iż kolor cieni do powiek...
  Chociaż za oknami jesień, na Fashion Week w Mediolanie panowała istnie...
  Chociaż jesienią ciało schowane jest pod wieloma warstwami ubrań, a włosy...
  Wraz z początkiem września na rynku kosmetycznym pojawiło się wiele nowoś...
  Obejrzyj materiał wideo
  Większe piersi – czy ty również o tym marzysz? Chętnie zdecydowałaby...
  Obejrzyj materiał wideo
  Depilacja brwi to nie taka prosta sparawa, jakby się mogło wydawać....
  Obejrzyj materiał wideo
  Jutro walentynki. Czy wiesz już co zrobisz ze swoim ukochanym. Możecie...
  Jak dbasz o włosy zimą? Czy pielęgnacja to dla Ciebie przykry obowiązek...

  Ostatnie komentarze