Modzele na stopach

  Zrogowacenia pojawiające się na stopach potrafią spędzić sen z powiek niejednej kobiecie. Nawet przy najprecyzyjniej wykonanym manicure mogą zepsuć atrakcyjny wygląd. Taka narośl na stopie jest najczęściej efektem noszenia zbyt ciasnych lub zbyt twardych butów. Czy zatem warto inwestować w modne, ale za to mało wygodne obuwie, ryzykując nabawienia się takiej dolegliwości? 

  Powstawanie modzeli na stopach

  Plackowate narośla zgrubiałej skóry występują najczęściej na podeszwie stopy, ale mogą pojawiać się także na piętach czy czubkach palców. Jest to efekt nierównomiernego przeciążenia, a wyniku którego ugniatana skóra obumiera, tworząc zrogowaciałe modzele. Taki defekt skóry jest bardzo bolesny, powoduje notoryczne uczucie dyskomfortu i nie jest go łatwo usunąć. Modzele często przyjmują kremowo-żółte zabarwienie i są lekko wypukłe. Nagniotki na stopach mogą być także lekko zaczerwienione na krawędziach. Swoim wyglądem przypominają odciski, jednak są zdecydowanie bardziej bolesne. Powodują uczucie palenia, które zdaje się promieniować przy każdym nacisku. Warto wiedzieć, że taka dolegliwość jest w większości przypadków skutkiem zaniedbań. Brak systematycznego usuwania zrogowaciałej skóry sprawia, że łatwiej o powstawanie na jej powierzchni nierówności. W kontakcie z obuwiem ulega ona bowiem stwardnieniu i w efekcie pojawiają się bolesne nagniotki, które nieleczone mogą prowadzić nawet do poważnych problemów z chodzeniem.

  Leczenie modzeli na stopach

  Jeśli narośl jest niewielka, można na początek wypróbować metod domowych, aby pozbyć się tej nieestetycznej dolegliwości. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku masowanie nagniotka pumeksem, co pozwoli zredukować zrogowaciałe warstwy naskórka. Codzienna pielęgnacja stóp powinna także być oparta na stosowaniu kremów złuszczających martwy naskórek i wpływających na szybszą odnowę zdrowych tkanek, np. na bazie kojącego rumianku, odświeżającej mięty czy szałwi. Świetnie sprawdzą się także kąpiele dla stóp z dodatkiem mydła oraz soli morskiej. Od czasu do czasu warto także zaserwować stopom zabieg odżywczy, który intensywnie nawilży naskórek, a tym samym zminimalizuje ryzyko powstawania kolejnych zrogowaceń. Świetnie sprawdzi się także tarka do stóp.
   
  Aby zapobiec takim defektom skórnym w przyszłości, warto zainwestować w miękką wkładkę lub poduszeczki do butów, które pozwolą chronić stopy przed pojawianiem się takich dolegliwości w przyszłości. W aptekach dostępne są także specjalne plastry na bazie kwasu salicylowego, które pomagają sukcesywnie pozbywać się zrogowaciałego naskórka. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są jednak choroby układu krążenia. W profilaktyce przyda się także profilowany pilnik, który jest idealny do pozbywania się zrogowaciałego naskórka z trudno dostępnych miejsc.
   
  W przypadku, kiedy mimo systematycznego stosowania zabiegów pielęgnacyjnych modzele nie znikają, a ich rozmiary powiększają się, należy niezwłocznie udać się do dermatologa, który fachowo oceni powstałe zmiany i zaleci odpowiednie leczenie. W sytuacji dość dużych i trudnych do usunięcia modzeli, nie zaszkodzi także zasięgnąć opinii ortopedy, który wykluczy poważne schorzenia.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejuroda.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jak wyobrażasz sobie atrakcyjną kobietę? Na pewno taka osoba posiada odpowiednie kształty, wśród których najbardziej charakterystyczne jest chociażby wcięcie w talii. Kolejną kwestią, na którą na...

  Najczęściej czytane

  Cera potrafi płatać nam niezłe figle, zwłaszcza gdy szykujemy się na...
  Nienagannie zbudowane ciało to jeden z bardziej atrakcyjnych elementów...
  Jeśli na twarzy, plecach czy dekolcie znów pojawił się trądzik, to jak...
  Cera z przebarwieniami to dla wielu pań duży kłopot. Przyczyny tego...
  Nie ulega wątpliwości, że kobiety bardzo lubią zmieniać swój wygląd i...
  Zdarza się, że na naszej skórze pojawiają się niedoskonałości, które...
  Zatkane, zanieczyszczone pory, zwane groźnie wągrami, spędzają sen z...
  Kochani, zbliża się trudny czas dla naszych włosów. Zimne powietrze,...
  Istnieje naprawdę niewiele produktów, o których możemy powiedzieć, że s...
  Jak wyobrażasz sobie atrakcyjną kobietę? Na pewno taka osoba posiada...

  Ostatnie komentarze