jejuroda.pl

jejuroda.pl – uroda, zdrowie, dziecko

Wypadanie włosów po ciąży
Uroda

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie radzić?

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Ich konsekwencją jest m.in. wypadanie włosów po porodzie. Sprawdź, jak poradzić sobie z tym problemem!

kerabione mama na wypadanie włosów po ciąży

Prawie każda kobieta po porodzie zmaga się z wypadaniem włosów. Dlaczego tak się dzieje? Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów po ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

Na samym początku odpowiemy na pytanie, dlaczego włosy wypadają po ciąży. Warto wiedzieć, że podczas ciąży znacznie wzrasta poziom estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Dzięki temu włosy nie wypadają, a wręcz przeciwnie – stają się mocne i lśniące. Niestety po porodzie sytuacja radykalnie się zmienia – poziom estrogenu w organizmie kobiety znacząco się zmniejsza. Efektem są wypadające włosy, które stają się osłabione i tracą blask. Dodatkowym obciążeniem dla włosów może być stres, z którym zmaga się większość świeżo upieczonych mam. Kolejna przyczyną wypadania włosów po ciąży jest niewystarczająca ilość snu, a także zła dieta. Dlatego kobieta po porodzie powinna szczególnie dbać o spożywanie urozmaiconych posiłków.

Jaka dieta na wypadanie włosów po ciąży?

Niestety nie mamy wpływu na wahania hormonów po porodzie, ale możemy podjąć działania, które zminimalizują proces wypadania włosów i poprawią ich wygląd. Każda młoda mama powinna przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę. Należy dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w prawidłowych proporcjach. Dieta kobiety po porodzie powinna obfitować przede wszystkim w takie składniki jak:

  • Białko i aminokwasy – są niezbędnym budulcem włosa. Znajdziemy je m.in. w mięsie, jajkach i zbożach.
  • Krzem – sprawia, że włosy stają się mocniejsze i szybciej rosną. Zawierają go m.in. płatki owsiane, otręby, nabiał, cebula, czosnek i ryż, a także buraki.
  • Cynk – wzmacnia i odżywia włosy, zmniejsza ich wypadanie. Składnik ten znajduje się m.in. w roślinach strączkowych, pieczywie pełnoziarnistym, rybach, orzechach i pestkach dyni.
  • Witaminy z grupy B – zapobiegają wypadaniu włosów, a także regulują wydzielanie sebum skóry głowy. Witaminy te znajdziemy przede wszystkim w produktach zbożowych, kaszach, jajach czy drożdżach.
  • Żelazo – niezbędne do prawidłowej budowy i wzrostu włosa. Żelazo znajduje się przede wszystkim w mięsie oraz szpinaku.
  • Wapń – ma dobry wpływ na wzrost włosów i paznokci. Duże ilości wapnia znajdują się w nabiale, ale także w owocach i warzywach.
  • Magnez – pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Bogate w magnez są zboża, orzechy, mleko i mięso.

Suplementy na wypadanie włosów po ciąży

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa zdrowia włosów. Jednak jeśli Twoim problemem jest wypadanie włosów po ciąży, warto dodatkowo wesprzeć się suplementacją. Wybieraj przede wszystkim suplementy, które zawierają witaminy z grupy B, L-cysteinę, cynk, biotynę, miedź i jod.

Nadmierne wypadanie włosów – zadbaj o odpowiednią pielęgnację

W przypadku kobiet, które borykają się z wypadaniem włosów po porodzie, bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja włosów po ciąży. Należy pamiętać o delikatnym myciu włosów – najlepiej przy pomocy szamponu przeznaczonego specjalnie do włosów wypadających. Warto wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji nawilżające odżywki, maski i olejki do włosów. Do osuszania włosów najlepiej używać delikatnego ręcznika z mikrofibry. Z kolei do czesania – stosować szczotkę z naturalnym włosiem. Warto zrezygnować z prostownicy i suszarki, a jeżeli już musisz wysuszyć włosy – ustaw suszarkę na chłodny nawiew.