jejuroda.pl

jejuroda.pl – uroda, zdrowie, dziecko

śniadanie na słodko
Dieta

Dlaczego warto jeść śniadanie na słodko?

Śniadanie? Nie, dziękuję, wolę pospać nieco dłużej, odchudzam się. To najczęstsze tłumaczenia osób, które rezygnują z domowych śniadań. Potem w pracy sięgają po batoniki lub inne niezdrowe przekąski. W efekcie odżywiają się niezdrowo i zamiast chudnąć, tyją.

Dlaczego śniadanie jest ważne?

Dietetycy uważają, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jego zadaniem jest dostarczenie organizmowi energii na kilka godzin pracy, w związku z tym powinien być kaloryczny.

Po nocnej przerwie zjedzone śniadanie pobudza przemianę materii organizmu, który nie musi gromadzić zapasów. Spalanie kalorii jest znacznie szybsze niż w przypadku jego ominięcia.

Regularnie spożywane śniadania znacznie obniżają ryzyko:

– otyłości i efektu jo-jo,
– cukrzycy,
– chorób sercowych,
– nadciśnienia.

Śniadanie nie tylko dostarcza energii, ale także sprzyja koncentracji. W brzuchu nie burczy i nie odczuwamy głodu, więc możemy skupić się na wykonywaniu powierzonych zadań.

Śniadanie na słodko czy na słono?

W zasadzie nie ma to większego znaczenia. Rano możemy pozwolić sobie na większą ilość kalorii bez wpływu na sylwetkę. Zdecydowanie większa ilość osób, a zwłaszcza dzieci, wolą w porannych porach spożywać posiłki o łagodnych smakach.

Śniadania na słodko nie są trudne do przygotowania, czasami wystarczy 5 minut, innym razem potrzeba 15 lub 30 minut. Warto więc czasami zaplanować sobie śniadanie dzień wcześniej i przygotować np. kilka naleśników lub placków typu pancates.

Kilka pomysłów na słodkie śniadanie

Najprostsze śniadanie na słodko to kanapki z nutellą, masłem orzechowym, masłem z awokado, konfiturami lub miodem naturalnym.

Innym prostym i szybkim sposobem na zdrowe śniadanie, jest śniadanie przygotowane na bazie płatków kukurydzianych lub błyskawicznych płatków owsianych albo jęczmiennych. Wystarczy zalać je mlekiem lub jogurtem i dodać trochę truskawek, malin lub bananów. W zimie owoce można zastąpić orzechami i rodzynkami.

Nieco więcej czasu zajmuje przygotowanie śniadania na słodko z goframi, naleśnikami lub placuszkami. Przygotowanie ciasta jest bardzo proste, ale smażenie ciasta zajmuje kilkanaście minut. W zależności od rozkładu dnia, można przygotować je dzień wcześniej lub rano. Smaczne są zarówno na zimno jak i na ciepło. Można podawać je ze świeżymi owocami sezonowymi, ale także z wszelkiego rodzaju konfiturami, słodkimi syropami lub serkami owocowymi.

Słodkie śniadania to dobry sposób na początek dnia, dodają energii i napawają optymizmem, warto więc poświęcić kilka minut na jego przygotowanie