Gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze w życiu samodzielne kroki, zdarza się, że chodzi ono na palcach. Ma to podłoże czysto rozwojowe. Zdarza się jednak, iż taka sytuacja występuje w innym okresie życia dziecka. Wówczas należy szukać przyczyn u lekarza.
Dziecko chodzi na palcach – jak mu pomóc?
Jeżeli maluszek zaczyna dopiero chodzić, uczy się pokonywać drogę w pozycji wyprostowanej, nie ma powodu do paniki. Gdy jednak ten okres rozwoju minie, a dziecko nadal stąpa na palcach, musimy się temu zjawisku przyjrzeć dokładniej.
Być może wystarczy zmienić dywan, zasłonić gołą posadzkę chodnikiem, albo założyć dziecku na stopy miękkie grube skarpetki.
Zdarzają się bowiem dzieci bardzo wrażliwe na kontakt gołych stóp z podłożem. Reagują wówczas właśnie chodzeniem na palcach.
Łatwe zabawy uczące dziecko przestać chodzić na palcach
Najlepszą motywacją dla dziecka, by przestało chodzić na palcach, jest zabawa. Jest nią np. chodzenie na piętach. Podczas chodu na piętach, palce stóp uniesione są ku górze. Do zabawy można dołączyć rekwizyty.
Jednym z nich jest woreczek tkaninowy wypełniony np. ryżem. Dziecko kładzie woreczek na podbiciu i próbuje przemaszerować kilka kroków, by utrzymać woreczek na stopie.
Do zabawy można wykorzystać dwa nosy klauna. Po jednym na każdego palucha. Zadaniem dziecka jest przejść na piętach z wysoko uniesionymi „nosami”.
Trudniejsze zabawy oduczające chodzenia na palcach2>
Dajemy dziecku taśmę do ćwiczeń. Maluch przekłada taśmę pod palcami jednej ze stóp. Unosząc palce taśmą, dziecko zmuszone jest postawić stopę na pięcie. Zadaniem malucha jest przejść w taki sposób wyznaczony odcinek drogi. Po wykonaniu ćwiczenia dziecko przekłada taśmę pod drugą stopę.
Zabawa „Buty Krasnoludków” jest bardzo lubiana przez dwu-trzy latki, aczkolwiek wcale łatwa nie jest. Polega ona na tym, że maluszek wkłada swoje pięty w puste kubeczki tekturowe jednorazowe do napojów. Rodzic i dziecko stoją do siebie przodem.
Rodzic trzyma dziecko za ręce i się cofa. Malec musi dawać kroki do przodu z piętami w kubeczkach, utrzymując pojemniczki pionowo. Można bawić się na gołej podłodze, by słychać było tupanie „obcasika”. Ćwiczenie należy wykonywać powoli i dokładnie.
Chodzenie na palcach może być objawem choroby
Jest wiele chorób, których jednym z objawów jest stąpanie dziecka na palcach. Do nich należą takie zaburzenia jak porażenie kurczowe i zanik mięśni.
Oprócz wymienionych są także inne, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza, by rozpoznać problem. W zależności od dolegliwości małego pacjenta lekarz wprowadzi odpowiednie leczenie.