jejuroda.pl

jejuroda.pl – uroda, zdrowie, dziecko

ból zęba po leczeniu kanałowym
Zdrowie

Sposoby na ból zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe zęba to leczenie ostatniej szansy, jedyny ratunek, aby ząb nie musiał zostać usunięty. Lekarze dentyści często muszą podejmować decyzję o rozpoczęciu leczenia kanałowego, ponieważ pacjenci zgłaszają się zbyt późno, z zaawansowaną próchnicą i leczenie zachowawcze już nie pomaga.

Jak walczyć z bólem?

Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym? Ból po leczeniu kanałowym jest naturalny i może pojawić się u każdego pacjenta. Samo leczenie kanałowe nie powinno być bolesne, ponieważ stomatolog aplikuje znieczulenie. Później jednak może pojawić się silny ból, kiedy znieczulenie już przestanie działać. Wtedy pacjent jak najbardziej może korzystać z tabletek przeciwbólowych. Paracetamol lub Ibuprom powinny zmniejszyć nasilenie bólu. Oczywiście lekarz stomatolog powinien pouczyć pacjenta, z jakich tabletek może korzystać, biorąc pod uwagę wywiad medyczny. Niektórzy pacjenci chorują na różne choroby przewlekłe i niektóre leki nie są wskazane w tej sytuacji.

Ból po opuszczeniu gabinetu

Ból zęba po leczeniu kanałowym nie pojawia się u każdego pacjenta. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Podobnie, jeśli chodzi o ból po usunięciu zęba. Niektórzy pacjenci przechodzą zabieg ekstrakcji bardzo łagodnie, praktycznie bez żadnych powikłań. Inne osoby muszą przez wiele dni brać silne środki przeciwbólowe. To kwestie bardzo indywidualne. Warto jednak po trudnym zabiegu stomatologicznym zaplanować kilka dni odpoczynku, na wszelki wypadek. Może okazać się, że pojawi się silny ból i trzeba będzie zrezygnować z pracy zawodowej i innych aktywności. Lekarz stomatolog zawsze powinien informować swoich pacjentów, co mają zrobić w razie pojawienia się silnego bólu. Jeżeli jest to silny ból po leczeniu kanałowym, to zazwyczaj należy udać się na kolejną wizytę u dentysty.

Zakres leczenia i cennik

Zakres leczenia za każdym razem powinien zostać szczegółowo omówiony, tak samo jak ceny. Pacjent ma prawo wiedzieć, jakie zabiegi będzie wykonywał lekarz i ile zapłaci za wizytę. Czasami lekarz nie jest w stanie tego przewidzieć i podać dokładnej kwoty. Wtedy należy podać widełki, w których należy się zmieścić. Uczciwość pacjenta względem lekarza oraz uczciwości lekarza względem pacjenta to podstawa udanej współpracy. Niektóre gabinety medyczne są znane z tego, że ceny są bardzo wysokie, a pacjent nie do końca jest informowany o zakresie leczenia, które będzie przeprowadzone. Tak być nie powinno. Każdy pacjent zasługuje na szacunek i uczciwe traktowanie. Dentyści powinni troszczyć się o ten aspekt tak samo, jak o jakość świadczonych usług.