Trzy latki doskonale dają sobie radę przy zabawie w gry planszowe. Muszą one być jedynie dostosowane do ich wieku i możliwości. Powinny być jednak na tyle skomplikowane, by 3-latek miał możliwość pogłówkowania. Poradzenie sobie w trakcie gry z zadaniami będzie budować w dziecku wiarę w siebie.
Gry dla 3 latka, które ćwiczą komórki mózgowe
Gry dla maluchów są mało skomplikowane, jeśli patrzy na nią osoba dorosła. Dla 3 latka taka gra może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jest nią np. memory.
Łączenie w pary kartoników ćwiczy w malcu pamięć oraz spostrzegawczość. Gdy do gry dołączają się domownicy, wystąpi element rywalizacji. Jeżeli dziecko będzie grało samo, wyciszy się.
Bardzo interesującą, nieco inną grą jest np. Świnka Peppa Fruit Drink. Są tam plansze szklaneczek z otworami. Do tych otworów 3-latek wybiera owoce namalowane na oddzielnych kartonikach. Doskonała gra, by przy okazji zachęcić dziecko do picia koktajli owocowych.
Gry planszowe dla 3 latka z pionkami
Ciekawe dla 3 latka są gry z planszą i pionkami. Dziecko musi pamiętać, którym pionkiem się porusza. Ponieważ w tym wieku maluch nie umie jeszcze liczyć, szukajmy gry, w której zastąpiono kostkę mniej skomplikowanym przedmiotem.
Zamiast kostki z cyframi, czy kropkami może być kostka z kolorowymi ściankami. W grze planszowej Peppa Party Time na przykład w ogóle nie ma kostki.
W zamian jest ruchoma strzałka i namalowane pod nią koło. Koło to podzielono na 6 części. Każda ma inny kolor. Droga na planszy ma kafelki w różnych kolorach odpowiadających do tych z koła.
Umożliwia to bezbłędne poruszanie się pionkami po planszy. W trakcie gry są oczywiście dodatkowe zadania. Wprowadzony element rywalizacji czyni zabawę bardzo emocjonującą.
Gry edukacyjne dla 3 latka dotyczą jego najbliższego środowiska
Trzylatek niewiele jeszcze wie o świecie. Jego życie toczy się między domem a przedszkolem. Należy więc wybierać dla niego gry, które będą tematycznie związane z jego otoczeniem.
Mogą to być gry o tematyce ogrodniczej, przyrodniczej, domowej. Świetnie sprawdzą się także gry planszowe, które nawiązują do kultowych bajek dla dzieci.
Podczas zabawy z planszówką dziecko włącza swoją wyobraźnię. Wspaniale wtapia się w rolę postaci, którą wybrał z kilku propozycji dołączonych do zestawu.
Gry planszowe dla trzy latka i aspekt społeczny
Jeżeli do gry planszowej zasiadają dzieci, warto, by czuwał nieopodal opiekun. Będzie mógł pomóc maluchom w zrozumieniu zasad gry. Gdyby w trakcie wywiązała się kłótnia między dziećmi, rodzic szybko zażegna konflikt.
Maluchy bardzo lubią, gdy do gry dołącza tata, mama lub starsze rodzeństwo. Wówczas takie gry stają się najbardziej rozwojowe. Nie tylko rozwijają umiejętności umysłowe, percepcję wzrokowo ruchową, manualną, ale także zachowania społeczne.