jejuroda.pl

jejuroda.pl – uroda, zdrowie, dziecko

zatkany nos bez kataru
Zdrowie

Sposoby na zatkany nos

Początek wiosny, słońce za oknem, zielone, kwitnące otoczenie sprawiają, że aż chce się żyć. Jest jednak jedna grupa osób, której ulubionym napojem, czy może raczej koniecznością w tym okresie, jest wapno, a chodzi oczywiście o alergików.

Alergia to najczęściej reakcja na pylenie kwiatów w sezonie wiosennym i letnim. Inne jej rodzaje to chociażby alergia na sierść zwierząt, roztocza pochodzące z kurzu, czy nawet pleśń. Często towarzyszą jej zatkane nozdrza, co spowodowane jest katarem alergicznym, czy inaczej nazywanym, katarem siennym.

Katar alergiczny czy przeziębienie?

Te dwa rodzaje zatkanego nosa dość mocno się od siebie różnią. Katar będący wynikiem przeziębienia, czy choroby trwa zwykle około tygodnia i bywa bardzo męczący. Z katarem alergicznym jest nieco inaczej, bo to raczej nieopuszczające nas na cały sezon wiosenny i letni uczucie zatkanego nosa. Uczucie to nie jest niczym strasznym w pierwszych dniach czy tygodniach, ale na dłuższą metę daje się we znaki i może powodować częstsze bóle głowy czy nawet cykliczne zmęczenie.

Kataru alergicznego nie pozbędziemy się zwykłą chusteczką, bo nie jest on typowy. Alergii towarzyszy zatkany nos bez kataru, który jest spowodowany obrzękiem, czy podrażnieniem w dalszych jego częściach.

Sposoby na udrożnienie dróg oddechowych

Dalai Lama powiedział kiedy: „jeśli myślisz, że jesteś zbyt mały, żeby zrobić różnicę, to spróbuj zasnąć z komarem w pokoju.” Podobnie jest z katarem, bo jest to z pozoru mała dolegliwość, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i dlatego właśnie warto wiedzieć jak sobie z nim poradzić. Przede wszystkim musimy po raz kolejny oddzielić katar chorobowy od alergicznego.

Katar wywołany chorobą możemy zwalczyć już na etapie pierwszych symptomów choroby, a więc gdy już czujemy się osłabieni. Pomóc tu mogą popularne saszetki rozpuszczalne na grypę (na gorąco), gorąca herbata z miodem, czy długi, gorący prysznic zaraz przed snem.

W przypadku alergii nie wygramy samym wygrzaniem naszego organizmu, a potrzebne będą nam leki. Oczywiście istnieje szereg przeznaczonych do alergii leków, które są dość łatwo dostępne w każdej aptece. Jednak, co do samego kataru, to warto zainwestować dodatkowo w ziołowy inhalator do nosa. Jest to małe urządzenie z mieszanką ziół, które mają na celu udrożnienie naszego nosa.

Domowe sposoby na pozbycie się kataru

Pierwszy sposób to niepozorna metoda związana z naszą dietą, a więc jedzenie czosnku, który ma właściwości antyseptyczne, czyli odkażające. Drobno pokrojony czosnek można dodać tak naprawdę do każdej potrawy.

Drugi sposób to regularne przyjmowanie witaminy C, jako dodatkowej suplementacji w sezonie wiosennym i letnim. Pomaga ona uszczelnić naczynia krwionośne, w efekcie czego zmniejsza obrzęk nosa i pomaga pozbyć się nadmiaru wydzieliny, która się w nim znajduje.