jejuroda.pl

jejuroda.pl – uroda, zdrowie, dziecko

kiedy najlepiej ćwiczyć
Lifestyle

Aktywność ruchowa a zdrowie – kiedy najlepiej ćwiczyć?

Aktywność ruchowa to ważna część życia każdego człowieka. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możliwe jest stworzenie wymarzonej sylwetki, jak również dbanie o własne zdrowie. Jednak czy każda aktywność jest bezpieczna? Jak uprawiać sport bez ryzyka utraty zdrowia? O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć?

Aktywność ruchowa a zdrowie

Sport to bardzo ważna część życia. Ruch pozytywnie wpływa na cały organizm angażując do pracy mięśnie oraz narządy całego układu ludzkiego. Dzięki niemu możliwe jest dbanie zarówno o walory fizyczne, jak i psychiczne człowieka. Intensywne ćwiczenia często są sposobem na relaks, oderwanie myśli od codziennych obowiązków czy odpoczynek. Jednak, by były one korzystne dla ciała należy dobrać aktywność do samego ćwiczącego. Warto także stosować się do kilku ważnych zasad, które dotyczą m.in intensywności, pory uprawiania sportu czy dopasowanie odpowiedniej diety i codziennych nawyków.

Kiedy ćwiczyć rano czy wieczorem? Czy pora dnia ma wpływ na efekty treningu? Jak dobrać odpowiedni dla siebie czas ćwiczeń?

Pora dnia a ćwiczenia ruchowe

Każdy sportowiec – amator czy profesjonalista – posiadała własne założenia i cele. To właśnie od nich uzależniony jest plan treningu, jak również dodatkowe aspekty. Podejście i zamierzenia są najczęściej wyznacznikiem rodzaju ćwiczeń, pory ich wykonywania czy intensywności wysiłku.
Wielu ludzi uprawiających sport dla siebie i swojego ciała zastanawia się kiedy najlepiej ćwiczyć. Która pora dnia jest najbardziej odpowiednia? O jakim czasie mięśnie są najbardziej gotowe do wysiłku, a kiedy najbardziej zmęczone?

Odpowiedź na to pytanie znaleźć musi każdy sam indywidualnie. Według badań ciało najbardziej wydajne jest w godzinach dopołudniowych. Tak więc trening dla bardziej zaawansowanych wskazany jest przed godziną 14.
Amatorski wysiłek dzięki, któremu możliwe jest dbanie o własne zdrowie i ciało, odchudzanie czy utrzymanie dobrej kondycji wykonywany może być według własnych potrzeb.

Trening poranny to pora, w której mózg jest wypoczęty, a sam ćwiczący buduje formę na cały dzień. Dzięki ćwiczeniom na początku dnia możliwe jest pozytywne pobudzenie, jak również wykorzystanie świeżości ciała. Tak wczesna pora daje możliwość wydłużenia dnia, jednak nie każdy jest w stanie poświęcić dwie godziny snu dla sportu.

Popołudniowa aktywność ruchowa wydaje się być najlepszą porą, gdyż nie trzeba specjalnie wcześniej wstawać, a organizm nie jest jeszcze zmęczony całym dniem. Mięsnie gotowe są do pracy a organizm odpowiednio pobudzony. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na trening w środku dnia.

Ćwiczenie wieczorem dla wielu jest najbardziej dostępne. Powoduje rozluźnienie po całym dniu i związany z tym relaks. Jednak natłok ludzi na siłowni może do tego skutecznie zniechęcać. Zbyt późne ćwiczenie może również powodować problemy ze snem czy wyciszeniem się przed nocnym odpoczynkiem.