Stanem podgorączkowym nazywa się podwyższenie temperatury ciała do 37 stopni Celsjusza. Gorączka występuje, gdy ta temperatura wzrasta do minimum 38 stopni. Wyższa temperatura ciała to oznaka zmęczenia, osłabienia lub choroby. Nikt nie lubi uczucia, które towarzyszy gorączce. Jak radzić sobie z gorączka u dorosłych? Czytaj dalej!
Domowe sposoby na zbicie gorączki u dorosłych
Osłabienie, senność, brak energii oraz ogólne złe samopoczucie to objawy, które towarzyszą gorączce. Nie jest to przyjemne i każdy chory chce jak najszybciej wrócić do pełni zdrowia. Jak zbić gorączkę u dorosłych?
Warto poznać kilka domowych sposobów, które pomogą w początkowym rozwoju stanu chorobowego.
Zimne okłady to jedna z najstarszych, ale też skuteczna metoda zbijania gorączki u osób dorosłych. Nie potrzeba specjalnych narzędzi, aby wykonać zimny okład. Wystarczy materiał, np. ręcznik, bawełniana chusteczka czy kawałek czystej szmatki. Do naczynia należy wlać chłodną wodę, namoczyć materiał, odsączyć nadmiar wody i przykładać go do czoła. Okłady można stosować także na kark. Do wody dodać można kilka kropel olejków eterycznych, np. miętowy, wspomagają efekt chłodzenia oraz uspokajają i odświeżają.
Czy można stosować lód na gorączkę u dorosłych? Nie zaleca się przykładania zamrożonej wody. Różnica temperatur jest zbyt wysoka, może powodować bóle głowy.
Kolejnym sposobem na zbijanie gorączki u dorosłych jest picie dużej ilości płynów. Podczas gorączki organizm traci sporo wody, dlatego warto ją uzupełniać. Pijąc ciepłe napoje podczas gorączki, stymuluje się organizm do automatycznego chłodzenia.
Jakie leki na gorączkę u dorosłych są najskuteczniejsze?
Domowe metody mogą być wspomagane poprzez lekarstwa. Dla osób dorosłych, istnieje kilka leków na gorączkę. Jak wybrać najlepszy lek na gorączkę u dorosłych bez recepty?
Paracetamol to sposób nie tylko na obniżenie gorączki, ale także na złagodzenie bólów towarzyszących stanom choroby. Podobnie działa ibuprofen. Leki na gorączkę u dorosłych pomagają w odzyskaniu lepszego samopoczucia.
Jeśli gorączka to wynik przeziębienia, można zastosować preparaty wieloskładnikowe. Działają na wiele objawów, w tym na gorączkę, dając ukojenie i łagodniejsze przejście przez stan chorobowy. Zbijają gorączkę, wzmacniają odporność i łagodzą ból, co pozwala na utrzymanie aktywności i lepszej koncentracji.
Aby wiedzieć, jak zbić gorączkę u dorosłych lekami na receptę, warto zasięgnąć porady lekarza. Nie wolno stosować lekarstw na receptę bez przepisania ich w gabinecie lekarskim.