jejuroda.pl

jejuroda.pl – uroda, zdrowie, dziecko

domowe sposoby na odciski
Zdrowie

Domowe sposoby na odciski – jak się ich pozbyć?

Domowe sposoby na odciski są naprawdę skuteczne, a ich systematyczne stosowanie może przynieść dużą ulgę. Szczególnie ważne jest nawilżanie skóry i złuszczanie naskórka. W tym celu można wykorzystać mocznik lub kwas salicylowy.

Czym są odciski?

Odciski na stopach są również określane jako nagniotki. Są to miejsca, w których naskórek ulega nadmiernemu zrogowaceniu. Może to być spowodowane wydłużonym uciskiem na daną powierzchnię skóry. Tkanka skórna staje się znacznie twardsza oraz grubsza. Przyczyną powstawania odcisków może być także niewłaściwa budowa anatomiczna lub deformacja. Jednak najczęściej powstają na skutek noszenia niewłaściwie dobranego oraz zbyt ciasnego obuwia.

Powstawanie odcisków

Mało doświadczone osoby mogą pomylić odciski z modzelami. Należy jednak pamiętać, że odciski zazwyczaj są zdecydowanie mniejsze od modzeli. Ich średnica wynosi z reguły 1-20 mm. Warto zwrócić uwagę na fakt, że modzele w przeciwieństwie do odcisków nie sprawiają bólu. Na odciski najlepiej działają specjalne maści lub płyny. Zawierają one mocznik, kwas mlekowy, kwas salicylowy, a także substancje o działaniu zmiękczającym. Przed użyciem maści trzeba najpierw przygotować stopy. Dobrym pomysłem jest dokładne wymoczenie stóp w ciepłej wodzie. Następnie należy je osuszyć i można nakładać maść. Po nałożeniu maści można dodatkowo wykorzystać bandaż lub plaster z opatrunkiem. Warto dodać, że takie opatrunki powinno się stosować przynajmniej dwa razy dziennie do czasu całkowitego zniknięcia odcisków. Z reguły okres ten trwa około 5-6 dni. Nie powinno się usuwać poprzedniej warstwy produktu.

Jak usunąć odciski?

Należy zrezygnować z wycinania lub wyrywania odcisków. Mechaniczne usuwanie nie jest dobrym rozwiązaniem i może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jednym z popularniejszych sposobów na odciski jest użycie pumeksu. Nie jest to jednak najlepszy wybór, ponieważ porowata powierzchnia łatwo wchłania wszystkie opary. Niestety sprzyja to rozwojowi bakterii i grzybów, dlatego znacznie lepiej wykorzystać frezarkę. Można ją zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Jednocześnie umożliwiają wykonanie zabiegu usunięcia odcisków w precyzyjny sposób. Przydatny może być także peeling gruboziarnisty, jednak jest on znacznie mniej skuteczny od frezarki. Żeby peeling dał oczekiwane efekty trzeba go stosować minimum raz lub dwa w tygodniu. Przed złuszczaniem stopy powinno się najpierw zmiękczyć. Świetnie nadaje się do tego tradycyjna sól kuchenna z dodatkiem olejków eterycznych. Jednym z najszybszych i najwygodniejszych sposobów na usunięcie odcisków są specjalne plastry, które można kupić w aptece.