jejuroda.pl

jejuroda.pl – uroda, zdrowie, dziecko

przetłuszczające się włosy
Uroda

Przetłuszczające się włosy – jak dobrać odpowiedni szampon?

Bardzo dużo osób skarży się na płaskie, pozbawione objętości włosy. Ten rodzaj włosów należy do grupy przetłuszczających i charakteryzuje się nadmiernym błyszczeniem i sklejaniem włosów.

Dlaczego włosy przetłuszczają się?

Możemy wyróżnić dwa typy przetłuszczania się włosów:
– pierwszy z nich jest odpowiedzialny za przetłuszczenie na całej powierzchni włosa
– drugi natomiast powoduje przetłuszczenie tylko przy cebulkach, pozostawiając włosy suche przy końcach.
Przetłuszczające się włosy są wynikiem nadmiernej produkcji sebum, która jest odpowiedzialna za utrzymanie gładkiej i miękkiej skóry. Uczucie tłustych włosów jest związane z liczbą tłuszczów, które są wydzielane przez skórę. Największą rolę jednak odgrywają zmiany hormonalne, to dzięki nim włosy najczęściej zaczynają zmieniać swój stan. Oprócz tego za przetłuszczanie się włosów odpowiada również ich struktura lub długotrwałe problemy jak, np. wypadanie włosów.

Jakie schorzenia wywołują przetłuszczanie się włosów?

Oprócz wspomnianych wyżej powodów do przetłuszczania się włosów może dojść, jeśli:
– mamy predyspozycje genetyczne
– pielęgnujemy włosy w nieprawidłowy sposób
– bardzo rzadko myjemy włosy i skórę głowy
Warto wiedzieć, że nawet posiadacze suchych włosów mogą podczas nieregularnego mycia głowy doprowadzić do przetłuszczania się włosów. Jeśli używamy bardzo ciężkich odżywek lub innych środków do stylizacji na włosach cienkich również możemy je doprowadzić do przetłuszczania się.

Jak należy pielęgnować włosy, gdy się przetłuszczają?

Bardzo duża liczba specjalistów twierdzi, że najlepiej taki typ włosów jest myć każdego dnia przeznaczonymi do tego celu produktami. Jednak tak częste mycie włosów pobudza gruczoły, aby produkowały jeszcze większą ilość tłuszczów. Najlepiej, jeśli specjalny szampon zastosujemy tylko tam, gdzie włosy przetłuszczają się, a resztę umyjemy normalnym szamponem. Warto o tym wiedzieć, ponieważ większość osób stosuje specjalny szampon na całą długość włosów, powodując tym przesuszenie końcówek.
Pielęgnacja przetłuszczających się włosów:
– włosy myj zawsze w letniej wodzie
– nie pocieraj zbyt intensywnie tłustej części włosów
– używaj tylko specjalnych kosmetyków
– nie wiąż mokrych włosów
– czesz włosy tylko jeśli istnieje taka potrzeba

Jaki szampon, kiedy włosy mają tendencję do przetłuszczania

Szampon na przetłuszczające się włosy powinien być kosmetykiem w 100% naturalnym. Obecnie istnieje bardzo duży wybór tego typu produktów, które w swoim składzie zawierają wyciąg np. z alg, trawy cytrynowej lub ekstrakt z łopianu. Oprócz tego ważne by posiadał witaminy B3 i B6 oraz E i był testowany dermatologicznie.

Pamiętajmy, aby na takich produktach starać się nie oszczędzać, ponieważ od tego zależy, jak nasze włosy będą się prezentować.