jejuroda.pl

jejuroda.pl – uroda, zdrowie, dziecko

jak zdrowo przytyć
Lifestyle

Jak zdrowo przytyć – kilka wskazówek

Zdecydowana większość osób chce zrzucić zbędne kilogramy, zwłaszcza przed wakacjami czy przed sylwestrem. Niektórzy jednak pragną zwiększyć swoją wagę, moda na anorektyczną figurę na szczęście już minęła.

Jak zdrowo przytyć?

Od razu trzeba sobie uświadomić, że wszystkie diety prowadzące do szybkiego osiągnięcia efektu są niezdrowe i szkodliwe dla zdrowia. Dotyczy to zarówno diet odchudzających, jak i tych mających na celu zwiększenie wagi.

Wydawałoby się, że najprostszym sposobem na zwiększenie wagi jest przestawienie się na fast foody i słodycze, które są wysokokaloryczne i w krótkim czasie mogą zwiększyć wagę o kilka kilogramów. Niestety nie jest to dobry wybór dla zdrowia, ponieważ fast foody i słodycze to tylko puste kalorie, które nie dostarczają organizmowi odpowiednich składników odżywczych.

Przybieranie na wadze powinno być rozłożone w czasie i następować stopniowo, to pozwoli organizmowi przystosować się do zmiany sposobu odżywiania.

Jak przytyć?

Dieta na przytycie powinna być starannie opracowana, podobnie jak dieta odchudzająca. Najlepiej, by jadłospis opracował dietetyk, który obliczy zapotrzebowanie kaloryczne w zależności od wykonywanej pracy i aktywności fizycznej.

Kaloryczność posiłków powinna przewyższać zapotrzebowanie, na początek wystarczy 300 kcal, potem stopniowo należy zwiększać ją o 100 kcal tygodniowo. To pozwoli organizmowi przystosować się do zmian w diecie i nie wywoła gwałtownych reakcji ze strony układu pokarmowego. Przyjęcie takiej strategii pozwala na zwiększenie wagi od 0,5 do 1 kg tygodniowo.

Warunkiem zdrowego przytycia jest regularne spożywanie 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach oraz dodatkowo szóstego na krótko przed nocnym wypoczynkiem.

Dieta na przytycie nie wymaga wielkiej rewolucji, najczęściej wystarczy tylko zamiana niektórych produktów. Zamiast chudego nabiału, wybieraj tłusty. Pieczywo ciemne z powodzeniem możesz zastąpić pieczywem pszennym. Nie oszczędzaj na jajkach, ponieważ omlet lub jajecznica na śniadanie to doskonały sposób na dodatkowe kalorie. W lecie nie musisz rezygnować z ulubionych lodów.

A co potem?

Zdrowa dieta na przytycie nie oznacza, że musimy stosować ją w nieskończoność. W momencie osiągnięcia pożądanej wagi wystarczy stopniowo zastępować produkty wysokokaloryczne produktami o niższej zawartości kalorii, np. wędliny wieprzowe wędlinami drobiowymi, tłuste sery serami chudymi. W ten sposób organizm stopniowo przystosuje swój metabolizm do nowych warunków, a my nie odczujemy większych zmian smakowych.