jejuroda.pl

jejuroda.pl – uroda, zdrowie, dziecko

rowerek biegowy dla 2 latka
Zakupy

Rowerek biegowy – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Istotna rzecz przy zakupie rowerku biegowego to prawidłowa jego wysokość do wzrostu dziecka oraz jakość jego wykonania. Przed zakupem należy sprawdzić parametry sprzętu (dopuszczalna waga i wysokość dziecka).

Na rowerku biegowym szybciej niż na nóżkach

Ponieważ rowerek biegowy dla 2 latka ma koła, dziecko będzie w stanie poruszać się na nim szybciej niż na własnych nogach. Brak przy tym sprzęcie hamulców, więc zatrzymywanie będzie wymuszane hamowaniem stóp o podłoże.

Z tego powodu należy wybierać taki rowerek do biegania, by maluszek miał możliwość sięgania całymi stopami do podłogi bez schodzenia z siodełka. Dobrze, gdy dziecko jest podczas zakupu rowerku z nami i może na niego usiąść, by dokonać od razu przymiarki.

W ten sposób zobaczymy, czy dziecko siedząc na siodełku, opiera wygodnie stopy na podłodze. Istotną rzeczą jest tutaj także ciężar dziecka. Szukajmy taki rowerek dla dwuletniego szkraba, na którym będzie mógł długo pojeździć, zanim przekroczy dopuszczalną wagę.

Kierownik przy rowerku biegowym i jego odległość od siodełka

Dziecko siedząc na siodełku rowerku, powinno swobodnie sięgać dłońmi do kierownika. Palce zaciśnięte na rączkach kierownika muszą dobrze je oplatać i ręce winny lekko zginać się w łokciach.

Odległość między siodełkiem a kierownikiem należy mierzyć, gdy malec siedzi na rowerku i opiera ręce na kierowniku. Zwrócić musimy uwagę na to, czy 2-latek się pochyla, by dosięgnąć kierownika.

Sylwetka dziecka podczas jazdy powinna być wyprostowana. Zbyt długi dyszel spowoduje garbienie się dziecka i nienaturalne wygięcie szyi do tyłu. Źle dobrane odległości siodełka i kierownika spowoduje utrwalenie nieprawidłowej postawy maluszka.

Rowerek biegowy drewniany z 2 lub 3 kołami

Drewniane biegowe rowerki można kupić już rocznemu dziecku, jeżeli przejawia ono duże zainteresowanie tym pojazdem. Ważne, by wybrać taki model rowerku, który będzie miał opcję 3 kołową.

Roczne dziecko ma jeszcze słabo wyrobioną motorykę i trudno by mu było utrzymać równowagę na 2 kołowym sprzęcie. Jeżeli model, który wybraliśmy, ma funkcję przejścia z trzykołowego na dwu kołowy rowerek, maluszek pojeździ na nim bardzo długo.

Jakie opony w rowerku biegowym?

Jeżeli dziecko dopiero zaczyna przygodę z poruszaniem się na biegowym rowerku, warto zdecydować się na taki rowerek, który ma koła z oponą piankową. Taki rodzaj kół sprzyja lżejszemu odpychaniu się dziecka od podłoża oraz jego prowadzeniu. Ogólnie pojazd jest lżejszy.

„Wytrawnemu kolarzowi” można sprezentować rowerek do biegania z oponami dmuchanymi. Naszą rolą będzie sprawdzanie odpowiedniej ilości powietrza w kołach i w miarę potrzeby dopompowywać je.